Korki ze slangu młodzieżowego ;P Policja w slangu

Zmotoryzowani zapewne wiedzą, że pies z suszarką to policjant z radarem czyhający na kierowców przekraczających prędkość. Miłośnicy szybkiej jazdy nie lubią psów z suszarkami, nie lubią też krokodylków. Na to sympatyczne miano zasłużyły patrole Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Patrole te poruszają się zielonymi pojazdami stąd nazwa krokodylki.

Slangowe nazwy policji dowodzą, że służb porządkowe nie wszyscy darzymy wielkim  szacunkiem. Określenia typu: psy, psiarze, pały czy od dawna znane mendy mają charakter obraźliwy. Nawet wyrażenia smerfy i świetliki, choć mogą nam się miło kojarzyć, nie są pozytywnymi określeniami. Wydaje się, że najbardziej neutralna nazwa to gliny. Gliniarze tak bardzo zakorzenili się w potocznym języku, że określenie to straciło swoje pierwotne negatywne zabarwienie.

Inne określenia policji to czarnoziemy i antybloki. Czarnoziemami nazywani są policjanci z prewencji noszący czarne mundury. Z kolei antybloki czy antyblokersi to policjanci zajmujący się zwalczaniem blokersów. Przypominam, że blokersami nazywani są młodzi, sfrustrowani, pozbawieni perspektyw mieszkańcy blokowisk. Wśród blokersów panuje przekonanie, że są równymi ziomkami.

Na listę slangowych słów związanych z policją należy również wpisać nazwy wozów policyjnych. Najbardziej znane są suki, ale psy jeżdżą także lodówami i kabarynami. Na samochód policyjny z włączonym kogutem mówi się dyskoteka.
Na koniec proponuję anegdotę, której bohaterami są Marlena Dietrich i policjant.

Na wąskiej szosie w pobliżu Monte Carlo policja drogowa zatrzymała samochód prowadzony przez Marlenę Dietrich z nadmierną szybkością. Jeden z policjantów z wielce służbową miną zwrócił się do kobiety siedzącej za kierownicą, nie orientując się, że to sławna aktorka:
- Madame, pani niestety, przekroczyła 60-kę!
Na to aktorka zdjęła szeroki, przeciwsłoneczny kapelusz i powiedziała:
- Niech pan mi się dobrze przyjrzy! Zaraz dojdzie pan do wniosku, że jestem o wiele młodsza...
Agnieszka Pietrzyk
www.razemztoba.pl

Prześlij komentarz