Kocia ferajna/Top Cat - świetna pozycja na poprawę humoru ;D

Rzecz się dzieje na jednej z ulic Nowego Jorku. "Top Cat" opowiada historię gangu kotów i jego szefa, charyzmatycznego Top Cata. Z wrodzoną złośliwością Top Cat zawsze próbuje stać się bogaty, jadać za darmo, wszystkich rolować. Ale ciągle jest obserwowany przez oficera Dibble'a, przed którym czuje respekt, jednak w gruncie są dla siebie przyjaciółmi.
  • (...) aż mnie kusi panu pomóc... Ale taką pokusę łatwo pokonać! 
  • Ludzie uwierzą we wszystko, jeśli zobaczą to napisane. 
  • Zawsze mówię, że co dwie puste głowy, to nie jedna.(o dwóch policjantach)

Serial, który powstawał w latach 1961-62, był znany kiedyś jako Kot Tip Top, a potem zaczął być pokazywany w Polsce jako Kocia ferajna. Tytułowy bohater to kot mieszkający w śmietniku (w wersji znanej dzięki Polskim nagraniom mówił głosem Emiliana Kamińskiego), który razem ze swoimi przyjaciółmi stara się zdobyć pieniądze. Najczęściej ich plany niweczy interwencja posterunkowego.
Serial obecnie emitowany na kanale Boomerang. Wcześniej można było go oglądać na kasetach VHS z polskim dubbingiem i z innymi imionami postaci, w których głosu Kotu Tip-Top użyczył Emilian Kamiński a Beny’emu Kuleczce – Mieczysław Gajda. Później w Cartoon Network oraz TVP 2, najpierw w bloku dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat Spotkanie z Hanna-Barbera w wersji lektorskiej pod tytułem Kot Tip-Top, a później w bloku dla widzów w przedziale wiekowym 7-14 lat Hanna Barbera Polska z całkowicie nowym dubbingiem jako Kocia ferajna. Wszystkich odcinków jest 30 + Kocia ferajna w Beverly Hills (to i tak zdecydowanie za mało!). Odcinek trwa jakieś 21 min.
 
Bohaterowie:
  • Tolek Cacek (dawniej Kot Tip-Top) – przywódca kociej grupy, zawsze ma pomysł jak zdobyć pieniądze. Ma wielu przyjaciół, którzy zawsze służą mu pomocą. Jest elokwentny i sprytny. Tolek ubrany jest w fioletowy kapelusz z czarnym paskiem na środku oraz fioletową kamizelkę. Jest żółty.
  • Choo Choo – jest pierwszym kotem na posyłki w ferajnie. Często stara się być duszą kociego towarzystwa. Ubiera się w białe polo. Jest różowy.
  • Benek (dawniej Beny Kuleczka) – mały kot o wielkim sercu. Pierwszy, któremu wszystkie koty się zwierzają, mówi cienkim głosem, zawsze wesoły. Uwielbia kanapki z wołowiną i jajka na twardo. Ładnie gra na harmonijce ustnej. Ubiera się w białą kamizelkę. Jest niebieski.
  • Picuś (dawniej Puk) – najbardziej wyluzowany członek ferajny. Uwielbia grać na perkusji i włóczyć się po zaułku. Ubiera się w czarny krawat. Jest brązowy.
  • Lalek (dawniej Model) – najchętniej ugania się za ładnymi kotkami, lecz gdy Tolek potrzebuje pomocy, Lalek zostawia wszystkie swoje zajęcia i "leci" pomóc Tolkowi. Lalek chodzi w białej apaszce. Jest jasnobrązowy.
  • Hyś (dawniej Munio) – jest najbardziej leniwym, a zarazem nietypowym kotem z całej kociej ferajny. Najbardziej pasywny "typ" w rabunkach całej grupy. Ubrany jest we fioletową koszulkę z czarnym paskiem na dole. Jest pomarańczowy.
  • Posterunkowy Dybek (dawniej Posterunkowy Slut) – to typ, który ceni sobie prawo, a zarazem nie przepada za Tolkiem. Patroluje koci zaułek. Ubrany jest w przepisowy strój policjanta.
W 1987 roku powstał też film pełnometrażowy Kocia ferajna w Beverly Hills.
Benek odziedziczył spadek po majętnej starszej damie, która darzyła go wyjątkową sympatią. Jednak podstępny Snerdly i jego wilkopodobny pomocnik Rasputin chcą mu go odebrać. By do tego nie dopuścić, Benek musi zwerbować do pomocy przyjaciół z kociej ferajny. Tolek z całą ferajną postanawiają pomóc Benkowi, w ten sposób trafiają do Beverly Hills. 

Świetna kreskówka. Inteligentny, cwany i nieraz cięty język jeszcze bardziej wciągają w fabułę. Polecam ;-)


Prześlij komentarz