Nowa szkoła króla / The Emperor's New School kontynuacja wielkich hitów, która też jest hitem

Serial jest kontynuacją Disney'owskich hitów, "Nowych szat króla" i "Nowych szat króla 2". Kuzco, młody władca imperium Inków, nie może zostać cesarzem, póki nie ukończy akademii. Poznaje tam nowych przyjaciół, w tym Malinę, w której się podkochuje. Niestety, podąża za nim Yzma, która dąży do zostania cesarzową i zgładzenia Kuzco.
Animowany serial komediowo-przygodowy opowiada historię samolubnego i zepsutego arystokraty, nastolatka Kuzco, który dowiaduje się, że aby zostać królem musi ukończyć Akademię Kuzco. Co najgorsze, chłopak zostaje wygnany ze swojego pałacu i zmuszony do życia w rodzinie wieśniaka Pachy. W szkole Kuzco chodzi na zajęcia między innymi z języka wiewiórczego, zaganiania lam, i z jego ulubionego przedmiotu, kuzcologii. Jego przeciwniczka Yzma przebiera się za dyrektora Akademii, żeby zrealizować jej misterny plan przeszkodzenia Kuzco w ukończeniu szkoły, aby to ona mogła zostać cesarzową.
 Kuzko:
 • Ej, Malina! Super sztuka.
 • Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy, a ty skończyłaś się 50 lat temu.
  • Opis: o Izmie.
 • Stara, aż mózg się marszczy.
  • Opis: o Izmie.
Diabeł: No zobacz! Ciąga wszędzie tę swoją gitarę i szpanuje!
Anioł: Tyle razy już ci tłumaczyłem! To harfa! Dobrze wiesz!
Diabeł: Niech ci będzie. To harfa... a to kiecka!
Anioł: Szata!
Piosenka serialowa
 Zwrotka #1

Tak chciałby wstąpić na tron
i całkiem blisko już jest
ale szkoła czeka go,
gdzie musi zdać swój test
Oto przyszły władca nasz
juz go dobrze znasz
(no właśnie, zapamiętajcie tę twarz)
(weź, nie strasz)
Refren:

Tajemną wiedzę tu zgłębiać ma
Że ABC i dwa plus dwa
(I) niezniszczlny, genialny
(Ciąg za wajchę Kronk)
(Eeee....)
Wszyscy znacie go, on tu rządzi, Kuzco!

Zwrotka #2

Ma świetny styl i cóż niestety to wie
ma na oku pewną damę z którą uczy się
(Tak jest!)
Refren:

Tajemną wiedzę tu zgłębiać ma
I bez problemu radę da
Przyjaciół grono, wiadomo,
w potrzebie przyjdzie pomoc
(Przyjaciele? A to nie miało być tylko o mnie?
Hehehe... dacie znów te literki?)
(Wszyscy znacie go! On tu rządzi, Kuzco!)

Bohaterowie główni

 • Kuzco – cesarz państwa (Imperium Inków), zakochany w Malinie. Na czas ukończenia cesarskiej Akademii Kuzcańskiej jest odcięty od skarbca, nad czym ubolewa. Jest naiwny i próżny. Nie lubi "wiejskiego" życia, bo jako dziecko przywykł do cesarskiego trybu życia i hordy sługów, którzy byli na każde jego zawołanie. Nie ma dobrych wyników w nauce, ledwo zalicza kolejne zadania. Kuzco mieszka z rodziną Pachy.
 • Malina – inteligentna i zdolna uczennica akademii. Cheerleaderka i redaktor naczelny szkolnej gazetki. Jest realistką. Nie odwzajemnia zalotów cesarza. Często pomaga mu zdać zadania, uczy go i daje wiele cennych rad. Bardzo dobrze go zna i próbuje zmienić jego charakter. Mieszka w tej samej wsi co Kuzco, Pacha i jego rodzina. Kuzco nazywa ją "Super ekstra sztuką". Mimo iż skutecznie odrzuca zbyt nachalne zaloty Kuzca, zdaje się żywić do niego nieco głębszą sympatię. Malina zazwyczaj jest uśmiechnięta i pogodna. Zdobyła Złotą Kredę i Brylantową Ekierkę – nagrody Akademii Kuzcańskiej. Malina w jednym odcinku całuje Kuzco
 • Yzma – była doradczyni Kuzco, która straciła posadę z powodu nadużywania władzy. W swoim laboratorium tworzy, razem ze swoim pachołkiem Kronkiem, mikstury, które mają uniemożliwić Kuzco ukończenie szkoły. Nigdy nie segreguje swoich mikstur. Yzma często stosuje podstępy, aby zmusić Kuzco do oddania jej władzy. Udaje dyrektorkę szkoły jako Amzy
 • Kronk – niegrzeszący rozumem i uwielbiający pichcić w wolnych chwilach uczeń akademii. Pomocnik Yzmy, od której dostaje tygodniowe wynagrodzenie, a za określoną sumę tzw. "gwiazdek" (przyznawanych przez Yzmę za szczególnie genialne pomysły) otrzymuje takie nagrody jak szatkownica czy wyciskacz do ziemniaków. Fakt swojej współpracy z ex-doradczynią stara się ukrywać najlepiej jak umie – czasem nazywając ją anonimowo "Panią Zmarszczką" – lecz Malina i Kuzco doskonale znają prawdę. Przyjaciel Maliny i Kuzco. Ma brata Kranka. Umie rozmawiać ze zwierzętami. Nie jest Inkiem jak reszta bohaterów serialu. Pochodzi z Kronkenitsy.
 • Amzy – dyrektorka szkoły. Tak naprawdę jest Yzmą. Kronk często ją myli (myśli że Amzy naprawdę jest dyrektorką).

Bohaterowie drugoplanowi

 • Pacha – mieszkający na wzgórzu wieśniak, u którego mieszka Kuzco. Usiłuje nauczyć przyszłego cesarza różnych robót i prawd moralnych, a także sprawić by przestał być zadufany w sobie. Jest przyjacielem Kuzco. Pacha zawsze służy radą, jednak nie jest surowy, tę funkcję spełnia jego żona, Chicha. Bardzo lubi pływać czółnem.
 • Chicha – żona Pachy. Bardzo inteligentna i ładna kobieta. Jest poważna i surowa, ale bardzo mądra oraz szczera. Prawie zawsze uśmiechnięta kobieta, która traktuje Kuzco jak własne dziecko, ale nie jest wobec niego pobłażliwa.
 • Flaco Molequaco – nauczyciel w akademii. Jest znany ze swej pobłażliwości, jednak stara się wymyślać trudne zadania. Jest niskiego wzrostu i lubi sobie pożartować. W odcinku, w którym uczniowie mieli opisać przyjaciela, wyznaje, że nie ma przyjaciela. Kuzco nazywa go panem M.
 • Chaca, Tippo i Yupi – dzieci Pachy i Chichy. Yupi jest jeszcze niemowlakiem, a Chaca i Tippo chodzą do przedszkola. Chaca i Tippo bardzo często się kłócą. 
 • Yatta – kelnerka w restauracji, koleżanka Maliny. Uważa, że klienci są jedną z najważniejszych rzeczy. Czasem zdarzają się jej pomyłki(zamiast dać mleko kokosowe w skorupie pancernika, dała mleko pancernika w kokosie), ale stara się żeby klienci byli zadowoleni. Nie znosi mięsa. Kiedy Kuzco zamówił Kubeł Mięcha, ona odpowiedziała "Tylko nie kubeł. Jest pełen mięcha"

Bohaterowie epizodyczni

 • Mata – kucharka w szkole. Gotuje obrzydliwe potrawy. Mówi swoją gwarą, której sama nie rozumie.
 • Anioł i Diabeł – doradcy Kronka. Podpowiadają mu, co ma robić. Często się kłócą. Diabeł często mówi do Anioła, że nosi kieckę, a on odpowiada, że to szata. W trzech odcinkach pojawiają się na ramionach Kuzco, chociaż są doradcami Kronka. Wyglądają jak Kronk tylko są od niego o wiele mniejsi.
 • Purutu – szkolny psycholog mający obsesję na punkcie dzwoneczków. Większą rolę miał w odcinku Sześć minus, w którym pomagał Malinie i w odcinku Niepotrzebny wysiłek, gdzie uczył klasę w zastępstwie prof. Molequaco. W Dyżurnym Kronku zostaje wtrącony do lochu, razem z całą szkołą, "z powodu" swojej pasji. Cieszy się bardzo niską popularnością wśród uczniów.
 • Kawo – szkolny mięśniak, zbój. Aż 4 razy nie zdał do następnej klasy. Jeżeli ktoś mu podpadnie, Kawo wyzywa go na pojedynek o zachodzie słońca i, zwykle, pokonuje; "przegrał" tylko z Kuzco, gdy ten zmienił siebie i jego w zwierzęta. Mówi niegramatycznie, np. Kawo śmiech wiele wiele, przez co Kuzco często się z niego naśmiewa.
 • Krank – brat Kronka, również bardzo wyćwiczony. Wystąpił w jednym odcinku (Zmagania rodzin). Śpi w jednym, wielkim łóżku razem ze swoją rodziną. Jest bardzo podobny do Kronka, jednak ma trochę prostsze włosy.
 • Guaca – uczeń z Akademii Kuzkańskiej. Jest niskiego wzrostu i ma krótkie czarne włosy. Guaca to wielbiciel Maliny. Od odcinka, gdy Kuzco jest redaktorem szkolnej gazetki, Guaca jest jego wielkim fanem, lecz objawiło się w drugiej serii. Ciągle chodzi za Kuzco i robi za jego stojak na napój. Motto jego rodziny to ’Kuzco rządzi’. Chce być rzuczacem błota jak jego ojciec.
 • Ursus – sołtys wsi, w której mieszka Kuzco, Pacha, Chicha i inni. Często doradza przyszłemu władcy. Bezustannie przekręca imiona innych bohaterów.
 • Mama Yzmy - Azma – wystąpiła tylko w jednym odcinku. Porusza się na wózku. Zamiast mówić – kaszle i prycha, choć zarówno Yzma, jak i Kronk, wydają się ją rozumieć. Jest przekonana, że Yzma jest cesarzową, ponieważ sama Yzma jej to powiedziała, gdyż zawsze uchodziła za kogoś, komu się w życiu nie uda. Ma 119 lat.
 • Maxi – uczennica Akademii Kuzkańskiej. Pojawiła się w trzech odcinkach Sześć minus, Dziób tukana i Halloween, ale tylko w tym pierwszym odegrała znaczącą rolę. Bardzo dobrze się uczy, jednak nie ukazuje tego innym uczniom. Z zachowaniem jest trochę inaczej. Czasami razem z koleżankami źle się zachowuje. Ma swój własny styl, który różni się od wszystkich innych. Jest bardzo popularna w szkole i każdy chciałby przynajmniej się z nią przywitać, np. Kuzco cieszył się gdy do niego mrugnęła.
 • Furi – koleżanka Tippo, Kuzcoszkolak. Pomagała razem z Tippo Kuzco zdać testy w Kuzcoszkolu.
 • Nadworny planszownik – tworzy wszystkie plansze, które pojawiają się w serialu. Kuzco kazał go zwolnić, za pierwszym razem wycofał rozkaz, za drugim nie wiadomo co się stało.
 • Gizo – stworek podobny do krasnoluda, zwany też Shuaką. Jest niski, ma siwą brodę i nosi czerwoną czapkę. Według legend, gdy zobaczy się Shuakę, można żądać od niego jego złota. Gizo nabiera wszystkie takie osoby. Nabrał w ten sposób Malinę, Kuzco i Kronka. Występował w odcinku Fałszywy Shuaka.
 • Kuri – jedna z koleżanek Maliny. Zawsze ubrana na żółto, ma czarne włosy spięte w kok. W odcinku Prace społeczne przypadkowo w umytym wózku zostawiła 95 kuzkoron, które zarobiła z koleżankami na cele dobroczynne.
 • Pan Madamempa – jako nauczyciel prawdziwy tyran. Jest szwagrem pana Molequaco, który od czasu do czasu wzywa go, by zdyscyplinować klasę.
 • Krokodyl – zwierzak Yzmy; traktuje go za swojego drugiego pomocnika.
 • Dilator – więzień. Skazany za niewinność pragnie zemścić się na Kuzco. Ten musi mu ’oddać’ siedem lat życia, które przesiedział zamknięty.
 • Nadworny nadkronikarz – wyróżnia się tym, że nosi śmieszną, czerwoną czapkę. Zna chyba wszystkie prawa w cesarstwie i zawsze gdy Kuzco musi dokonać trudnego wyboru, on pojawia się i podpowiada mu, co ma wybrać. Jednak Kuzco rzadko się go słucha.
 • Waldi – wiewiórka, bardzo często występująca w serialu, jako przyjaciel bohaterów. Kuzco zawsze go przezywa.
 • Doil – manat, przyjaciel Kuzco. Występował w Kuzco-club i Maskotka drużyny. Jest dobry w karty.
 • Dirk Brock – gwiazda rocka, występował w odcinku Musical.
 1 Królicza twarz Rabbit Face cz.I
1 Królicza twarz Rabbit Facecz.II
5 cz.1 Prace społeczne
5 cz.2 Drewnobot
18 Brygada Kuzco
20 cz.1 Kuzcoween

 Oglądaj ON-LINE

Prześlij komentarz