Dieta na dobry humor ;d

Owoce egzotyczne, takie jak banany, ananasy, figi czy papaya dostarczają obok ważnych witamin i składników mineralnych porcję dobrego humoru. Zawierają one hormon serotonina, tzw. hormon szczęścia, który poprawia nastrój. Zaleca się spożywanie owoców lekko przejrzałych, kiedy zawartość węglowodanów jest największa.

W czasie zimy poziom serotoniny we krwi jest niższy. Mechanizm sterujący jest bowiem uzależniony od intensywności światła i długości dnia. Wiosną poziom hormonu szczęścia znacznie wzrasta. Straty serotoniny można zimą uzupełniać odpowiednio się odżywając. Serotonina występuje jednak jedynie w niewielkiej ilości produktów spożywczych. Przeważnie jest ona produkowana przez mózg z tryptofanu, aminokwasu wchodzącego w skład niezbędnych aminokwasów. Nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć tryptofanu, dlatego musi być on dostarczany wraz z pożywieniem. Oznacza to, że jeśli zapewnimy odpowiednią ilość tryptofanu, będziemy w stanie wytworzyć odpowiednią ilość serotoniny.
Produkty poprawiające nastrój, zawierające tryptofan, to np. orzech nerkowca, orzech brazylijski, twaróg, sery i produkty sojowe. Aby przetransportować wystarczającą ilość tryptofanu, potrzebne są węglowodany. Świetną porcję stanowi tu kombinacja gorących ziemniaków z twarogiem ziołowym.

www.apetyt-na-zdrowie.pl

Prześlij komentarz