Bryan Cranston: zwyczajny facet o niezwykłym talencie

Nie jest typowym amantem, a jednak nie sposób odmówić mu uroku. Przez wiele lat kojarzył się widzom z wesołkiem i aktorem komediowym, ale to poważna rola przyniosła mu trzy statuetki Emmy dla najlepszego aktora dramatycznego. Bryan Cranston, bo o nim mowa, to obecnie jeden z najbardziej wszechstronnych i wybitnych aktorów w amerykańskiej telewizji. Kameleon, którego wciąż jeszcze nie doceniono w stopniu, w którym na to zasługuje.
IMIĘ I NAZWISKO: Bryan Lee Cranston

DATA I MIEJSCE URODZENIA: 7 marca 1956 r., Canoga Park, San Fernando Valley, Kalifornia, USA

WALTER WHITE: Jest niepozornym 50-letnim nauczycielem chemii, który minął się ze swoim powołaniem. Niezwykle inteligentny, o ogromnej wiedzy i umiejętnościach wykonuje pracę dużo poniżej swoich kompetencji. Ojciec i mąż, który po godzinach dorabia wykonując poniżające prace fizyczne w myjni samochodowej. Człowiek, który nagle dowiaduje się, że jest chory na raka i że ma niewielkie szanse na wyzdrowienie. Co zrobilibyście na jego miejscu? On wybiera przejście na ciemną stronę mocy. Ponieważ nie wyobraża sobie pozostawienie swojej rodziny bez środków do życia, decyduje się na to, co wydaje mu się z tej perspektywy najlepszym rozwiązaniem - szybkie wzbogacenie, a co za tym idzie, przestępstwo. Walter White zostaje producentem metaamfetaminy. Ta decyzja zmienia wszystko. Sprawia, że z dnia na dzień Walter zaczyna przewartościowywać wszystko w co do tej pory wierzył. Pierwsze wykroczenie rodzi następne. Zanim się obejrzy, Walter zmieni się w niebezpiecznego Heisenburga, człowieka, który nie ma nic co stracenia.


I NIE TYLKO: Początkowo nic nie wskazywało na to, że Bryan zostanie aktorem. W college'u studiował nauki policyjne, w których zakres wchodziły takie dziedziny jak kryminalistyka, psychologia, prawo karne czy resocjalizacja. Po ukończeniu szkoły zdecydował się jednak na inne zajęcie niż praca dla wymiaru sprawiedliwości i wstąpił do regionalnej trupy teatralnej w San Fernando Valley. Występował w niej do późnych lat 80, choć były to zazwyczaj mniejsze role. Na życie zarabiał grając w reklamach lub użyczając głosu. Przez lata udzielał się m.in. w kampaniach dla chipsów Lay's, samochodów marki Honda czy leków przeciwbólowych. Dubbingował też japońskie filmy anime. W latach 1983-1985 grał w mydlanej operze stacji ABC, zatytułowanej "Loving". Przez wiele kolejnych lat aktor pojawiał się w epizodycznych rolach w wielu tytułach. W tym m.in. w "Słonecznym patrolu", "Strażniku Teksasu", czy "Sabrina, nastoletnia czarownica". Karta odwróciła się dla Bryana w chwili kiedy dostał rolę w niezwykle popularnej komedii "Kroniki Seinfelda". Tam właśnie go dostrzeżono i dzięki tej roli dostał się m.in. do wysokobudżetowej produkcji "Szeregowiec Ryan", gdzie grał drugoplanową rolę. Prawdziwy przełom nastąpił w roku 2000. Wtedy Cranston dołączył do głównej obsady komedii "Zwariowany świat Malcolma". Do 2006 roku Bryan wcielał się w wesołkowatego i niepoważnego Hala, za co trzykrotnie nominowany był do Emmy i raz do Złotego Globu. Nie pozostał jednak do końca wierny komedii. Po zakończeniu "Malcolma" przez dwa lata nigdzie nie zagrzał dłużej miejsca. Zajmował się m.in. dubbingiem do seriali animowanych takich jak "Family Guy" czy "American Dad". W 2008 roku został zaangażowany przez stację AMC do nowego, mrocznego serialu "Breaking Bad", który szybko okrzyknięto jednym z najlepszych w amerykańskiej telewizji. To pierwsza główna rola, która przypadła aktorowi i pierwsza, która przyniosła mu prawdziwą sławę. Cranston zdobył za nią trzy statuetki Emmy dla najlepszego aktora pierwszoplanowego w serialu dramatycznym, doczekał się też kolejnej nominacji do Złotego Globu. Jest też laureatem dwóch Satelit (Satelite Award). I nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

A PRYWATNIE: Dorastał w okolicach Los Angeles. Ożenił się dość wcześnie - miał 21 lat. Małżeństwo nie przetrwało jednak długo. W roku 1982 związek się rozpadł, a Bryan przez dwa lata był sam. Drugą, obecną żonę poznał na planie serialu "Airwolf", w którym grała zakładniczkę, a Cranston trzymał ją na muszce. Para pobrała się w 1989 roku, mają córkę Taylor Dearden Cranston. Bryan jest wielkim fanem baseballa, choć jak podkreśla rodzinę kocha nawet bardziej niż sport.
CIEKAWOSTKI:

1. Ma 179 cm wzrostu
2. W młodości zdubbingował japoński film anime pod pseudonimem "Lee Stone".
3. Jest tak wielkim fanem baseballa, że jego żona zorganizowała mu 40. urodziny na stadionie Dodgersów.
4. Zawsze między przerwami sezonów "Zwariowanego świata Malcolma" zapuszczał wąsy i brodę.
5. Ma psa o imieniu Shugar, którego przygarnął ze schroniska w Los Angeles.
6. Najbardziej lubi spędzać urlopy na Hawajach.
 www.popcorner.pl

Prześlij komentarz