Poprawność językowa. 7 złoty czy 7 złotych czyli problemy ze złotówką

Cukierki kosztują 5 złoty czy 5 złotych? Kupujemy spodnie za 70 złoty czy 70 złotych? Za wycieczkę zapłacimy 1000 złoty czy 1000 złotych?

Gdy znajdziemy się w strefie euro, nie będziemy mieli problemów lingwistycznych z nową walutą, albowiem nazwa euro jest w polszczyźnie nieodmienna. Nadal jednak mamy złotówkę i warto poprawnie się nią posługiwać, również językowo.

Złoty to oficjalna nazwa polskiej jednostki monetarnej. O złotym można też potocznie mówić złotówka.
Poprawne są więc dwa poniższe zdania: Od kilku dni złoty umacnia się w stosunku do euro. Od kilku dni złotówka umacnia się w stosunku do euro.

Złotówką nazywana jest potocznie moneta o nominale 1 zł. Czy możemy więc powiedzieć, że zapłaciliśmy za cukierki 5 złotówek?
Otóż możemy, ale tylko wtedy, gdy daliśmy kasjerce 5 monet o nominale 1 zł. Rzadko kiedy płacimy wyłącznie monetami o nominale 1 zł, lepiej więc mówić, że zapłaciliśmy 3 złote, a nie 3 złotówki, 5 złotych, a nie 5 złotówek.

Mówimy: 1 złoty, 2 złote, 3 złote, 4 złote, 5 złotych, 10 złotych, 1000 złotych. A zatem cukierki kosztują 5 złotych, spodnie kupimy za 70 złotych, za wycieczkę zapłacimy 1000 złotych.
Agnieszka Pietrzyk

Prześlij komentarz