Korki ze slangu młodzieżowego ;P Litera "F"

W alfabetycznym przeglądzie slangu przyszedł czas na literę f. W poznawaniu określeń na tę literę pomocna będzie poniższa lista pytań.

Czy jesteś fajterem? Czy jesteś fit? Jakiego masz fona? Jesteś fachmanem czy fuszerantem? Masz fanty w domu? Czy opowiadasz farmazony? Kiedy ostatni raz miałeś fazę? Czy jesteś fermenciarzem? Czy fukałeś fukę, fugę, fetę? Czy masz farbę na rękach? Umiesz odróżnić festyniarę od fizi kartoflanki? Czy fiubździu jest ci obce? Filowałeś kiedyś przez firanę? Fifasz fajki? Czy ktoś ci powiedział: Nie fikaj? Masz flotę i furę? Często strzelasz focha? Lubisz foczki? Co sądzisz o frytkach? Czy jesteś trochę fifarafa?
Zapewne niektórzy chcieliby udzielić odpowiedzi na powyższe pytania, ale ze względu na nieznajomość slangowych wyrażeń mają z tym problem. Wyjaśnię więc teraz znaczenie poszczególnych określeń.

Fajterem nazywany jest ktoś waleczny, kto zawsze dąży do celu. Określenie fajter często używa się w odniesieniu do sportowców. Sportowcy na pewno są fit, czyli w dobrej formie fizycznej, wysportowani. Jeżeli chcesz być fit, nie powinieneś fifać fajek, czyli palić papierosów. Niewskazane jest też fukanie, czyli zażywanie amfetaminy. Amfetamina nazywana jest w slangu fuką, fugą, fetą.

Nie chwal się, że masz nowy fon, nową furę i wielką flotę, bo wszyscy pomyślą, że opowiadasz farmazony, czyli głupoty, brednie. Fon to telefon, fura to samochód, a flota to pieniądze. Jeżeli masz w domu fanty, to grozi ci, że będziesz filował przez firanę. Innymi słowy, jeżeli masz w domu kradzione przedmioty, grozi ci, że będziesz oglądał świat przez kraty aresztu.

Nietrudno się domyślić, kim są fachman, fuszerant i fermenciarz. Fachman to oczywiście specjalista w jakiejś dziedzinie. Przeciwieństwem fachmana jest fuszerant, czyli ktoś niemający pojęcia o robocie, wykonujący usługi niskiej jakości. Na miano fermenciarza zasługuje osobnik, który sieje ferment, zamęt. Jeżeli ktoś udaje cwaniaczka i tym wszystkich wokół irytuje, to można do niego powiedzieć: Nie bądź taki fafarafa. Z kolei do osobników zaczepnych mówi się: Nie fikaj, czyli nie podskakuj.

Określenia festyniara, fizia kartoflanka, foczka, frytka odnoszą się do różnych typów kobiet. Festyniarą nazywana jest dziewczyna, która stara się być atrakcyjna, ale to się jej nie udaje, bo przesadza ze wszystkim w swoim wyglądzie. Maluje się zbyt mocno, ubiera zbyt wyzywająco i raczej wygląda śmiesznie niż trendy. Z kolei fizia kartoflanka to kobieta o bardzo przeciętnej urodzie. Popularne wśród młodzieży jest określenie foczka. Tak mówi się na niezwykle atrakcyjną dziewczynę. Frytkami nazywane są kobiety, które zbyt często korzystają z solarium.

Pozostały nam jeszcze do wyjaśnienia następujące zwroty: foch, faza, farba i fiubździu. Jeżeli ktoś ma focha, to znaczy, że się obraził.  Fazą określa się stan permanentnego śmiechu. Faza to również stan upojenia alkoholowego.  Farbą w slangu nazywana jest krew. A fiubździu to po prostu nic mądrego.

Agnieszka Pietrzyk
www.razemztoba.pl

Prześlij komentarz