Korki ze slangu młodzieżowego ;P Dom w slangu

W tym numerze poznawanie slangu rozpoczniemy od przytoczenia anegdoty. Otóż do Melchiora Wańkowicza, który przez jakiś czas zajmował się wymyślaniem haseł reklamowych i był m.in. autorem słynnego sloganu "cukier krzepi", zwróciła się dyrekcja Towarzystwa Budowy Domków Fińskich z propozycją ułożenia sloganu, propagującego ich drewniane budynki, a zarazem łatwo wpadającego w ucho.
- To nic trudnego! - odparł wtedy późniejszy pisarz.
- Na przykład: "Domki drewniane - pluskwy murowane”.

Gdyby Wańkowicz dzisiaj wymyślał hasła reklamujące domy, być może odwołałby się do slangu młodzieżowego. Jakie nazwy miałby do dyspozycji? Najbardziej popularne określenia domu, mieszkania to: baza, kwadrat, chawira, hacjenda. Powyższy slogan mógłby więc brzmieć: bazy drewniane, pluskwy murowane. Mam jeszcze inną propozycję hasła reklamowego: kwadrat drewniany jak namalowany.

Jeżeli chcecie być trendy językowo musicie nazw: baza, kwadrat, chawira, hacjenda używać w parze z odpowiednimi czasownikami. A zatem nie przychodzimy do kogoś na bazę, lecz wbijamy się na bazę, nie idziemy na kwadrat, lecz zawijamy na kwadrat, nie mówimy: wtargnąć na hacjendę, lecz zrobić wjazd na hacjendę.

Dom, mieszkanie są też często nazywane chatą. To określenie raczej należy do mowy potocznej niż do slangu. Gdy Wasze dzieci wyjadą na parę dni, możecie zakomunikować znajomym, że macie wolną chatę.

Poprawność językowa

Język jest nie tylko najsprawniejszym narzędziem porozumiewania się w różnych sytuacjach komunikacyjnych. Język, to także skomplikowany system znaków konwencjonalnych, rządzących się określonymi prawami.

Odmiana niektórych czasowników spędza nam sen z powiek, np. czasownik ssać. Jak należy mówić: ssam cukierka czy ssę cukierka, maleństwo ssa pierś matki czy maleństwo ssie pierś matki, często ssamy miętowe pastylki, często ssiemy miętowe pastylki, oni ssają tabletki, oni ssą tabletki.

Poprawnej odmiany tego czasownika trzeba się po prostu nauczyć. Warto zapamiętać, że ssać odmienia się tak samo jak wiązać. Skoro więc mówimy: wiążę, to poprawną formą będzie ssę cukierka, a nie ssam cukierka. Dalsza odmiana wygląda następująco: wiążemy, czyli ssiemy, a nie ssamy, wiążecie, czyli ssiecie a nie ssacie, wiążą, czyli ssą, a nie ssają. Pomocne przy poprawnej odmianie tego czasownika może też być znane przysłowie: „Pokorne ciele dwie matki ssie”. Ssie, a nie ssa.

Tak samo jak wiązać i ssać odmieniają się czasowniki łgać i orać. A zatem mówimy: oni łżą, a nie łgają, orzą, a nie orają.

Agnieszka Pietrzyk
www.razemztoba.pl

Prześlij komentarz