Mówimy Smacznego. Kiedy wypada, a kiedy nie?

Zwrot Smacznego z założenia jest formą grzecznościową, ale gdy użyjemy jej w nieodpowiedniej sytuacji, staje się formą mało uprzejmą. Mówiąc Smacznego, musimy pamiętać, żeby tym zwrotem nie wprawić osoby jedzącej w zakłopotanie.

Jeżeli jedziemy pociągiem i pasażer obok wyjmuje kanapkę i zaczyna ją konsumować, to nie powinniśmy mówić Smacznego. W takiej sytuacji osoba jedząca mogłaby poczuć się skrępowana.

Zwrot Smacznego nie może być używany w sytuacji przyłapania kogoś na posiłku. Do takich przypadków dochodzi najczęściej w akademikach i internatach, gdzie można spotkać osoby w samotności spożywające posiłek. Nie należy im przeszkadzać, mówiąc Smacznego, bo mogą poczuć się przyłapane na gorącym uczynku.

W polskiej obyczajowości używanie zwrotu Smacznego podczas eleganckich spotkań nie jest zalecane. Goście na uroczystym obiedzie, przyjęciu czy bankiecie nie powinni życzyć sobie Smacznego, nie powinien też tego robić gospodarz eleganckiego spotkania.

Zwrot Smacznego można i należy stosować w miejscach zbiorowego żywienia. Jeżeli przychodzimy na stołówkę i podchodzimy do wspólnego stolika, mówimy osobom już jedzącym Smacznego. Na co jedzący powinni odpowiedzieć tym samym zwrotem. Formy grzecznościowej Smacznego można też użyć w sytuacji, kiedy przychodzimy do czyjegoś domu i zastajemy rodzinę spożywającą posiłek.
Agnieszka Pietrzyk

5 comments

kini@wp.pl | 14 września 2012 00:46

Bzdura! Gdy wchodzimy do czyjegoś domu i widzimy ludzi spożywających posiłek to "smacznego" jest bardzo niegrzeczną formą jakby wymuszająca na gospodarzach zaproszenie nas do stołu. jest tylko jedna sytuacja gdy mówimy:"smacznego" TYLKO WTDY GDY KOGOS ZAPRASZAMY DO SPOSIŁKU LUB GDY CZĘSTUJEMY KOGOS NA WŁASNYM NP. PRZYJĘCIU. To słowo oznacza zaproszenie do rozpoczecia jedzenia. TYLE

Anonimowy | 2 listopada 2013 08:30

Nic dodać nic ująć. kini na rację.
Pozdrawiam

-wagon- | 17 października 2016 10:20

" Mówimy:"smacznego" TYLKO WTDY GDY KOGOS ZAPRASZAMY DO SPOSIŁKU LUB GDY CZĘSTUJEMY KOGOS NA WŁASNYM NP. PRZYJĘCIU. To słowo oznacza zaproszenie do rozpoczecia jedzenia". I TYLE.

-wagon- | 17 października 2016 10:23
Ten komentarz został usunięty przez autora.
-wagon- | 17 października 2016 10:24

" Zwrot Smacznego z założenia jest formą grzecznościową, ale gdy użyjemy jej w nieodpowiedniej sytuacji, staje się formą mało uprzejmą ". I TYLE.

Prześlij komentarz