Jak rozpoznać pozytywny stres?

Każdy zna to uczucie sprzed ostatniego zaliczenia przed uzyskaniem absolutorium lub pierwszej rozmowy o pracę - przyspieszony oddech, serce wyskakujące z piersi, drżenie dłoni czasem zaczerwienienie i drżenie głosu. Ale stres ma również drugie oblicze - bywa pozytywny!
Obserwacja sposobu, w jaki bije serce, może dostarczyć wielu cennych informacji o tym, jak podejmiemy decyzje pod wpływem stresu. Odczuwanie go jest naturalną reakcją, której od wielu lat przypisywano negatywną konotację, ale tak być nie musi - twierdzi profesor Uwe Dulleck z Queensland University of Technology w Australii.
Zespół australijskich badaczy obserwował uczestników badań (osoby podczas godzin ich pracy), mierząc nieustannie rytm bicia ich serc - w różnych sytuacjach podczas wykonywania obowiązków zawodowych.
Negatywny stres można zidentyfikować mierząc bicie serca i jego zróżnicowanie w krótkich odcinkach czasu:
- Jeśli czujemy, że bicie serca zmienia się w krótkich okresach - oznacza to, że nasze ciało jest zrelaksowane, aktywne i odczuwa pozytywny stres. W takich sytuacjach ciało jest bardziej podatne na zmiany i łatwiej dostosowuje się do oczekiwań sytuacji.
- Jeśli natomiast czujemy, że rytm serca nie zmienia się lub zmienia w niewielkim tylko stopniu oznacza to, że nasze ciało nie jest odprężone i spokojne Jest to stan negatywnego stresu. Taki stan uodparnia ciało na zmiany środowiska, czyni je mniej wrażliwym na oczekiwania wobec niego skierowane i sprzyja zachowaniu przebiegającemu w bardziej regularny sposób. W takiej sytuacji ciało działa raczej jak silnik samochodowy - niezwykle efektywny w pewnych warunkach, ale ze skłonnością do zepsucia się jeśli, pojawią się warunki nieprzewidziane przez konstruktora.
Krzysztof Tomanek

Prześlij komentarz