24 sposoby na podkręcenie IQ

Nieprzeciętna inteligencja to nie przywilej zastrzeżony dla garstki wybrańców losu. Aby Twoje szare komórki pracowały wydajniej niż u większości ludzi, zaaplikuj im pobudzający trening. Oto strategia, które zwiększy Twoje szanse na sukces i ciekawe życie. 
Podczas gdy przeciętniacy marnują czas w labiryncie życiowych problemów i dylematów, ludzie inteligentni z łatwością znajdują najprostszą drogę do celu (fot. James Thew 2010/shutterstock.com)
Inteligentni mają lepiej. Im sprawniejszy masz mózg, tym większe są Twoje szanse na sukces, a także, co nie mniej istotne, na ciekawsze i przyjemniejsze życie. Na szczęście z szarymi komórkami jest tak, jak z mięśniami - można je wyćwiczyć i poprawić swoje IQ. Oto plan treningowy dla Twojego mózgu.

1. Sprawdź swoje IQ
Najpierw warto ustalić stan wyjściowy. Na stronie iq.onet.pl znajdziesz test, za którego pomocą określisz swój iloraz inteligencji. IQ w wysokości 100 punktów to średnia, 140 to wynik geniusza. Do MENSY przyjmują z wynikiem +148.

2. Wyśpij się
Niezakłócony sen (co najmniej 7-8 godzin na dobę) jest niezbędny dla prawidłowego przebiegu procesów przetwarzania informacji w mózgu. Na 6 godzin przed snem unikaj kofeiny, przed położeniem się do łóżka weź gorącą kąpiel i napij się mleka, które zawiera tryptofan wywołujący senność.
 
3. Rozciągnij się intelektualnie
Żywa inteligencja powinna iść w parze ze zdolnością do twórczego myślenia. Tony Buzan, światowa sława w dziedzinie kreatywnego myślenia, proponuje w tym celu oryginalne ćwiczenia, dzięki którym można wyjść poza utarte schematy myślowe. Spróbuj poćwiczyć:
  • Pomyśl o dwóch jak najmniej związanych ze sobą przedmiotach, przykładowo o pierniku i wiatraku, a następnie wyszukaj 10 cech wspólnych.
  • Znajdź 20 nietypowych zastosowań spinacza biurowego.
Więcej tego typu ćwiczeń znajdziesz w książce Tony'ego Buzana "Rusz głową", RAVI, 19,90 zł.

4. Spójrz na zegarek
Dopasuj w miarę możliwości pracę do swojego indywidualnego biorytmu. "Musiałem tak zorganizować sobie rytm życia, żeby móc twórczo pracować w nocy. Gdybym robił to rano, straciłbym wiele ze swojego potencjału" - twierdzi Jacek Leluk z polskiego oddziału MENSY.

5. Ruszaj się
Naukowcy dowodzą, że ruch wpływa korzystnie na tzw. płynną inteligencję (czyli zdolność do uczenia się nowych rzeczy) oraz zdolność do podejmowania szybkich decyzji. Biegaj albo wsiądź na rower przynajmniej trzy razy w tygodniu po pół godziny. Efekty będą odczuwalne już po kilku tygodniach.

6. Dobierz właściwe towarzystwo
Ostatnie badania naukowców z Uniwersytetu Stanforda wykazują, że przebywanie w towarzystwie ludzi inteligentnych i wykształconych może zwiększyć twoje IQ o 10%. Podpowiadamy, jakim kluczem powinieneś się kierować. Otóż w Narodowym Teście Inteligencji 2004 najwyższym średnim IQ wykazali się mieszkańcy Warszawy, zamężne/żonaci, lubiący słuchać rocka oraz grać w szachy i scrabble. I - niestety - kobiety wypadły nieco lepiej niż mężczyźni.

7. Bądź wielozadaniowy
"Wykonywanie kilku zadań jednocześnie jest świetnym ćwiczeniem dla mózgu. Im bardziej różnorodne zadania, tym lepiej" - podpowiada prof. dr hab. Czesław Nosal z Zakładu Psychologii Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, specjalista od psychologii poznawczej i zdolności umysłowych.

8. Rozszerzaj horyzonty
Naukowcy odkryli, że istnieje wyraźna zależność pomiędzy poziomem IQ a liczbą lat poświęconych na edukację. Wszelkiego rodzaju nowe informacje stymulują tworzenie się nowych połączeń w mózgu. Zapisanie się na studia podyplomowe albo chociaż rozpoczęcie nauki nowego języka obcego pobudzi Twój umysł i wpłynie pozytywnie na rozwój intelektualny. "Im więcej wyzwań pokonasz, tym łatwiej mózg będzie sobie radził z kolejnymi" - uważa prof. Nosal.
 
9. Nie truj się
Nie przesadzaj z aplikowanymi sobie dawkami kofeiny, która - tak jak palenie tytoniu - osłabia przyswajanie witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Ogranicz kawę do 2-3 filiżanek dziennie, a czarną herbatę zastąp zieloną.

10. Rozluźnij się
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda twierdzą, że ćwiczenia rozluźniające zwiększają łatwość przyswajania wiedzy. Podczas rozwiązywania testów badających pamięć, ci, którzy systematycznie napinali i rozluźniali mięśnie, wypadli o 25% lepiej.

11. Słuchaj i graj
Słuchaj i graj. Odprężenie przy muzyce wpływa korzystnie na wzrost możliwości umysłowych. Słuchaj takiej muzyki, jaką lubisz. Jednym pomoże Mozart, inni wybiorą Pearl Jam. Naucz się gry na jakimś instrumencie. "Improwizacje muzyczne pomagają wszechstronnie rozwijać zdolności umysłowe" - twierdzi Jacek Leluk.

12. Rozrysuj swój problem
Aby łatwiej go rozwiązać, wypisz na kartce związane z nim słowa. Następnie połącz je strzałkami z propozycjami rozwiązań. Taka struktura pomaga odnaleźć właściwą odpowiedź.

13. Graj w gry komputerowe
Współczesne gry komputerowe wymagają aktywności - często musimy podejmować wiele decyzji i rozwiązywać różne problemy. "To może być dobre ćwiczenie umysłowe" - uważa Jacek Leluk.

14. Trenuj
Chcesz dobrze wypaść w następnym Narodowym Teście Inteligencji? Rozwiązuj testy na inteligencję. W internecie znajdziesz wiele różnych testów, na których możesz potrenować (szerokim łukiem radzimy omijać te strony, które za podanie wyników oczekują przesłania SMS-a - to w większości wyłudzacze zarabiający na wysokich opłatach za wysyłanie wiadomości na numery premium).

15. Połam sobie głowę
Rozwiązuj krzyżówki. Łamigłówki wymagające twórczych rozwiązań stymulują rozwój dendrytów - podobnych do gałęzi części komórek nerwowych, które przenoszą informacje i odpowiadają za skomplikowane procesy myślowe. Graj także w scrabble i szachy.

16. B nie jest be
Witaminy z grupy B pozytywnie wpływają na rozwój sił umysłowych. Zawiera je mięso tuńczyków, kurczaków, owies, pieczywo pełnoziarniste czy banany. Witamina B6 dobrze wpływa na pamięć, a B1, B2, B3 i B12 - na tkankę mózgową.

17. Włącz telewizor
To nieprawda, że telewizja ogłupia. Niektóre programy telewizyjne mogą sprzyjać rozwojowi intelektualnemu. "Można do nich zaliczyć te quizy, które operują wiedzą" - uważa prof. dr hab. Czesław Nosal. Tylko zamiast gapić się bezmyślnie na wysiłki uczestników, sam próbuj znaleźć odpowiedzi na zadawane pytania. Można nawet uczynić z tego zabawę rodzinną.

18. Odśwież oddech
Badacze z Uniwersytetu Northumbria odkryli, że używanie gumy do żucia poprawia pamięć i korzystnie wpływa na procesy myślowe. Żucie przyspiesza bicie serca, które dostarcza do mózgu więcej tlenu i glukozy. Ślina z kolei uwalnia zastrzyk insuliny stymulującej receptory w mózgu.

19. Nie przesadzaj z piciem
Nadmiar procentów źle wpływa na pamięć. Eksperci są jednak zgodni, że dwie lampki wina od czasu do czasu nie powinny zaszkodzić. Przypominamy, że w Narodowym Teście Inteligencji 2004 smakosze wina uzyskali najwyższy średni wynik IQ - 97,6.

20. Idź za głosem nosa
Niektóre zapachy wyostrzają umysł i pozwalają unikać błędów. Aromat cytryny wzmaga zdolność do koncentracji. Woń lawendy pomaga się zrelaksować i jaśniej myśleć, a jaśmin powoduje ekscytację, która przyspiesza myślenie.

21. Rób notatki
Aby zapamiętać dokładnie jakieś wydarzenie, od razu po nim zapisz jak najwięcej szczegółów i przeczytaj notatkę na głos. W ten sposób zapamiętasz detale na gorąco i później będzie Ci łatwiej po nie sięgnąć. "Im więcej zmysłów jest zaangażowanych podczas zapamiętywania informacji, tym łatwiej ją potem odtworzyć" - radzi Mariusz Paszko z firmy Brand IT, ekspert w zakresie Mind Mapping i rozwoju inteligencji.

22. Myśl jak Leonardo
Leonardo Da Vinci i Thomas Edison - uważani za geniuszy wszech czasów - prowadzili dzienniki, w których szkicowali swoje projekty. Aby pójść w ich ślady, wyobrażaj sobie różne bryły, a następnie staraj się narysować ich widok z różnych stron. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w książce: Michaela J. Gelba "Myśleć jak Leonardo da Vinci - siedem kroków do genialności na co dzień". Rebis, 44 zł.

23. Jedz z głową
Aby dostarczyć swojemu mózgowi odpowiednią dawkę energii i minerałów, jedz mało, ale często. "Obfity posiłek sprawia, że krew odpływa z mózgu do przewodu pokarmowego, aby wspomóc proces trawienia" - mówi dietetyk Men's Health dr Marek Szołtysik.

24. Idź do pracy na piechotę
Badania speców z Uniwersytetu Illinois dowodzą, że trzy 45-minutowe spacery w tygodniu o 15% zwiększają zdolność do wykonywania skomplikowanych zadań. Przechadzając się, poprawiamy dopływ krwi do płatów czołowych mózgu.
www.menshealth.pl

Prześlij komentarz