Jak zmotywować się do pracy i nauki?

Przejściowe problemy z motywacją mogą pojawić się w każdym długotrwałym działaniu. Dzieje się tak nawet, gdy dana aktywność jest dla nas fascynująca i daje nam satysfakcję. Tym bardziej nie dziwi fakt, że można mieć problem z zabraniem się do nauki.
Poddając się za każdym razem, gdy wyznaczone nam zadanie nie będzie fascynujące, nie dojdziemy do zadowalających wyników w żadnej dziedzinie.

Aby chcieć stawiać czoła trudnościom związanym z działaniami, konieczna jest wewnętrzna potrzeba rozwiązywania problemów na drodze do celu. Zatem pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie celu swoich działań i powiązanie z nim zadania. Jeśli na przykład zależy nam, żeby zdać certyfikat językowy, to chociaż zniechęca nas podręcznik i denerwuje nauczyciel angielskiego, to jednak korzystanie z tej książki i wiedzy wykładowcy pomagają nam przybliżyć się do osiągnięcia celu.
Bardzo niebezpiecznym momentem bywa chwila przed rozpoczęciem działania. Bardzo ważne jest samo zaczęcie, potem łatwiej jest już kontynuować czynność. Odkładanie rozpoczęcia pracy o kolejne chwile (jeszcze herbata, jeszcze sms do koleżanki itd.) może trwać w nieskończoność. Rozpoczynając pracę nad zagadnieniem, dobrze jest wybrać jakiś nieskomplikowany element na początek, żeby zmotywować się szybkim sukcesem.
Za początek może posłużyć precyzyjne zaplanowanie kolejnych czynności i podzielenie pracy na mniejsze zadania. Kiedy dokładnie wiemy, co i kiedy musimy zrobić, w razie problemów będziemy mieli w planie oparcie. Planowanie jest też o tyle ważne, że z określonymi celami zawsze można wyznaczyć moment, w którym zadanie jest wykonane. Gdy cele są niejasne, brak wizji końca może demotywować. Zatem nie: "uczę się teraz matematyki", ale na przykład "rozwiążę zadania od 1 do 10 ze zbioru zadań i zrobię sobie przerwę na kanapkę. Potem zadania 11-20 itd."
Dodatkowym motywatorem jest uświadomienie sobie, jakie będą pozytywne skutki wykonania zadania i jakie negatywne, jeśli zaniechamy działania. Niezależnie od dziedziny, jakiej dotyczy zadanie, podstawowym motywatorem może być fakt, że osiągnięcie sukcesu przyniesie satysfakcję i pomoże realizować kolejne, coraz bardziej śmiałe zamierzenia.
supermozg.gazeta.pl

Prześlij komentarz