Korki ze slangu młodzieżowego ;P Walentynki u młodzieży
Współczesna młodzież wyznaje sobie uczucia za pośrednictwem komunikatorów i SMS-ów, a zatem w formie pisanej. Pisać trzeba szybko, przydatne są więc skróty. Poznamy dzisiaj kilka skrótów walentynkowych.Pierwszy z nich to: KC, jak nietrudno się domyślić oznacza: kocham cię. Można też użyć skrótu ILY od ang. I Love You, czyli kocham cię. A jak rozszyfrujemy skróty: ZR i NZR?Oczywiście oznaczają one: zawsze razem i na zawsze razem. Jeżeli jesteśmy nieszczęśliwi z powodu zawiedzionej miłości możemy postawić znaczek: red:(niestety nie mamy możliwości zamieszczenia, takiego ciągu znaków), oznacza on złamane serce.
A zatem walentynkowa rozmowa internetowa może wyglądać następująco:
- KC Kotku.
- Też ILY Myszko.
- Będziemy NZR.
- Gdybyś zerwał ze mną to ja...(znaczek)
Dla niewtajemniczonych jest to prawdziwa łamigłówka.
Poprawność językowa
14 luty czy 14 lutego?
Język jest nie tylko najsprawniejszym narzędziem porozumiewania się w różnych sytuacjach komunikacyjnych. Język, to także skomplikowany system znaków konwencjonalnych, rządzących się określonymi prawami.
Przypuśćmy, że w Walentynki planujemy wręczyć ukochanej osobie okolicznościowy wiersz. Jak go podpiszemy: 14 luty 2009 r. czy 14 lutego 2009 r.?
A jeżeli ktoś w Dzień Kobiet zapyta nas o datę, to jak należy powiedzieć? Dzisiaj jest ósmy marzec, czy ósmy marca, może jednak najbardziej poprawna forma to: dzisiaj mamy ósmego marca.
Od czasu wynalezienia kalendarza posługiwanie się datami jest nieuniknione. Każdego dnia zapisujemy lub wypowiadamy jakąś datę, dlatego warto robić to poprawnie. Żeby uniknąć błędów musimy pamiętać, że nazwę miesiąca stawiamy zawsze w dopełniaczu. A zatem pod walentynkowym wierszem napiszemy: 14 lutego 2009 r. A gdyby był to wiersz z okazji Dnia Kobiet, znalazłaby się pod nim data 8 marca 2009 r.
Dlaczego forma poprawna to: 14 lutego, a nie 14 luty, 8 marca, a nie 8 marzec? Otóż liczebnik oznacza dzień miesiąca, nie zaś miesiąc, 14 lutego, to więc 14 dzień lutego. Gdybyśmy posługiwali się formą: 14 luty, to znaczyłoby, że w ciągu roku luty występuje po raz czternasty, a przecież mamy tylko jeden miesiąc o tej nazwie.
Musimy też zapamiętać, że nazwę dnia stawiamy w mianowniku, jeżeli odpowiada na pytanie: jaki jest dzień?, w dopełniaczu natomiast, gdy odpowiada na pytanie: kiedy? Mówimy więc: dzisiaj jest czternasty lutego, ósmy marca, Walentynki są czternastego lutego, Dzień Kobiet ósmego marca.
Na koniec przypominam, że słowo kalendarz dawniej niewiele miało wspólnego z dzisiejszym znaczeniem. Kalendarz to w łacinie książka rachunkowa lichwiarza, od kalendae – pierwszy dzień miesiąca, termin płacenia długów.
Agnieszka Pietrzyk
www.razemztoba.pl
Trochę nie w porę, co? Ale dobrze, że jest xD
Prześlij komentarz