Dawka informacji - film

Troszkę teorii na początek. Film, czy też serial to utwór zawierający elementy audio oraz wizualne, który składa się ze scen. Z kolei sceny, składają się z ujęć. W profesjonalnych produkcjach, do zarejestrowania następnych scen, wykorzystane są doskonałej jakości kamery filmowe które wykonują sekwencję wysokiej jakości zdjęć w krótkich odstępach czasu i zapisują je na taśmach filmowych.

Obecnie wykorzystuje się taśmy filmowe 35 mm. Kamery te filmują z różnymi prędkościami, np. od 1 do 170 klatek na sekundę, co umożliwia sterowanie dynamiką obrazu. Wartość rynkowa zaawansowanej tak kamery wynosi od 70 000 do 170 000 euro.

Jak zatem powstaje film. Niestety nie jest to prosta sprawa ponieważ to dosyć pracochłonne i wymagające zajęcie. Zważając chociażby na fakt, iż banalne ujęcie, gdzie gra dwójka aktorów wymaga niekiedy zaangażowania oraz współpracy 50 pracowników technicznych i personelu pomocniczego. Etapem wstępnym jest uzyskanie środków pieniężnych, stworzenie scenariusza, dobranie aktorów oraz personelu technicznego i pomocniczego. Dodatkowo należy wyznaczyć lokalizację planu zdjęciowego oraz zrobienie scenografii. Pieczę nad wszystkimi "ruchami" sprawuje producent, natomiast reżyser nadzoruje postępy artystyczne.

W drugim etapie przechodzimy do właściwego filmowania. Główną rolę w tym etapie odgrywa reżyser, operator, kamerzyści oraz oczywiście aktorzy. Duża grupa ludzi dogląda oświetlenia oraz rozłożenia wymaganego osprzętu. Różne sceny filmowane są w różnych lokalizacjach, z udziałem kaskaderów lub bez nich, każde miejsce i akcja posiada swój niepowtarzalny klimat. Każde ujęcie musi być dopięte na ostatni guzik.

Po zakończeniu kręcenia poszczególnych ujęć do pracy przystępuje montażysta. Celem jego pracy jest złączenie kolejnych ujęć. Montażysta ściśle współpracuje z reżyserem. W tym etapie, obsadza się efekty specjalne oraz dźwięk który musi być ściśle dopasowany do wizji.

Ostateczną fazą jest dystrybucja. Film trafia do kin, a później na ekrany naszych telewizorów i komputerów, gdzie możemy nacieszyć się ulubionym filmem lub serialem online.

Prześlij komentarz