Gnijąca panna młoda Tima Burtona 2005- film animowany wart polecenia!produkcja: Wielka Brytania
gatunek: Animacja, Czarna komedia
data premiery: 2005-10-28 (Polska) , 2005-09-08 (Świat)
reżyseria Tim Burton, Mike Johnson
scenariusz
 John August, Pamela Pettlerzdjęcia Pete Kozachik
zdjęcia Pete Kozachik
muzyka Danny Elfman
od lat: 12
czas trwania: 76

Obsada:

Johnny Depp jako Victor Van Dort (głos)
Helena Bonham Carter jako Gnijąca Panna Młoda (głos)
Emily Watson jako Victoria (głos)
Albert Finney jako Finnis (głos)
Joanna Lumley jako Maudeline (głos)
Richard E. Grant jako Barkis Bittern (głos)
Christopher Lee jako Pastor Galswell (głos)
Jane Horrocks jako Czarna Wdowa (głos)
Enn Reitel jako Maggot (głos)
Michael Gough jako Wise Old Skeleton (głos)
Danny Elfman jako Bonejangles (głos)

Opowieść na bazie dziewiętnastowiecznej rosyjskiej legendy, o mężczyźnie, który w dzień swego ślubu przez przypadek budzi zwłoki panny młodej.
Victor podąża na swój  ślub. Podczas podróży zatrzymuje się w lesie, gdzie znajduje skostniały palec i - myśląc, że to patyk - dla żartu nakłada na niego obrączkę i wypowiada słowa przysięgi małżeńskiej. Okazuje się, że palec należał do zamordowanej dziewczyny. Victor będzie musiał odbyć podróż do świata umarłych, by odnaleźć nieżyjącą już pannę młodą. 

CYTATY:

Emily

 • Dotrzymałeś słowa. Dałeś mi wolność. Teraz ja mogę ci ją dać.
  • You kept your promise. You set me free. Now I can do the same for you. (ang.)
 • Możesz pocałować pannę młodą!
  • You may kiss the bride! (ang.)
  • Opis: kiedy powstaje z mogiły
 • To nie mój chłopak, tylko mój mąż!
  • He's not my boyfriend, he's my husband! (ang.)

Kurier

 • Z wiadomości... ZMARLI WRÓCILI!!!
  • In other news... THE DEAD WALK THE EARTH!!! (ang.)

Szkielet

 • Ludzie zabijają się żeby tu być.

Victor Van Dort

 • Zdechł pies, o, przepraszam.
  • Play dead... oh, sorry. (ang.)
  • Opis: do kościotrupa psa.
 • Mam... karła... i nie zawaham się go użyć! Żądam pytań, natychmiast.
  • I've got a... dwarf... and I'm not afraid to use him! I want some questions, now (ang.)
 • Tą świecą... podpalę twoją matkę.
  • Opis: przy próbie w lesie.

Dialogi

 • Pastor Galswells (wrzeszcząc): Precz, demony z piekła rodem! Wracajcie do otchłani, z której przyszliście! Tu nie wejdziecie! Cofnąć się! Cofnąć!
  • Be gone, ye demons from Hell! Back to the void from which you came! You shall not enter here! Back! Back! (ang.)
 • Szkielet: Ciszej, jesteś w kościele.
  • Keep it down, we're in a church. (ang.)
 • Victoria: Hildegardo, a jeśli Victor i ja nie przypadniemy sobie do gustu?
  • Oh, Hildegarde... what if Victor and I don't... like each other? (ang.)
 • Maudeline: Humph! Jakby to miało jakiś związek z małżeństwem! Czyżbyś myślała, że darzymy się z ojcem sympatią?
  • Humph! As if that has anything to do with marrige. Do you suppose your father and I like each other? (ang.)
 • Victoria: Na pewno, choć troszkę?
  • Surely you must, a little? (ang.)
 • Maudeline i Finis: Ależ skąd!
  • Of course not! (ang.)
 • Maudeline: Zasznuruj mocno gorset, słyszę, że mówisz bez wysiłku.
 • Szkielet: Tragedia o miłości i tragicznym morderstwie...
  Karzeł
  : O to będzie dobre.
  Szkielet
  : Gdy otworzyła oczy, była martwa jak trup
 • Szkielet: Ten twój chłopak jest jakiś nerwowy.
  Emilia
  : To nie mój chłopak, to mój mąż.
 • Victor: Skoro jesteśmy po ślubie, powinnaś poznać moją matkę. I ojca również.
  Emily
  : Wspaniale! To gdzie leżą?
  Victor
  : Ich tu nie ma, są...
  Emily
  : A... a... a... a... żyją.
  Victor
  : No, niestety.
 • Emily: Okłamałeś mnie, żeby wrócić do tamtej!
  Victor
  : Ty jesteś tamtą.
  Emily
  : Nie, ty ożeniłeś się ze mną. Ona jest tamtą!
  Szkielet
  : Coś w tym jest.


Ze Śmiercią Jej Do Twarzy(recenzja)

Po rewelacyjnej, zaskakująco mrocznej baśni "Charlie i fabryka czekolady" Tim Burton postanowił uraczyć nas kolejną oryginalną wizją. Wraz z Mike'em Johnsonem, współautorem kultowego "Miasteczka Halloween", wspaniałym kompozytorem Dannym Elfmanem, wyjątkowo utalentowaną Heleną Bonham Carter (prywatnie żoną reżysera i bohaterką jego trzech wcześniejszych filmów) oraz niezastąpionym Johnnym Deppem stworzył dzieło niepowtarzalne. Wśród ponurych, wiktoriańskich budowli, spowitych mgłą lasów i innych równie przerażających miejsc snuje opowieść o miłości trwającej aż po grób. I jeszcze dalej…

Państwo Everglot, będąc na skraju bankructwa chwytają się ostatniej deski ratunku – małżeństwa. Oczywiście swojej córki Victorii, która nie miała nawet okazji poznać swojego przyszłego męża. A jest nim nieśmiały Victor, syn bogatego sprzedawcy ryb Williama Van Dorta. Dla niego i jego bufoniastej żony ślub jedynego potomka to szansa na wkroczenie do świata wyższych sfer. Żadne z nich nie zastanawia się czy ich dzieci zakochają się w sobie, bo w końcu "jakby miłość miała coś wspólnego z małżeństwem!". Na szczęście jednak (ale tylko dla młodej pary, bo dla ich rodzin to wszystko jedno) między Victorem i Victorią rodzi się uczucie. Po nieudanej próbie ceremonii dochodzi do mrożącego krew w żyłach incydentu. Victor, próbujący nauczyć się ślubnej formułki, przypadkowo "budzi" zmarłą przed laty Pannę Młodą. Podgniła denatka przyjmuje, że to właśnie do niej skierowane zostały słowa przysięgi i zabiera swojego świeżo (czytaj: jeszcze świeżego) upieczonego męża do świata zmarłych. Bohater szybko musi znaleźć sposób na powrót do żywych, a dokładniej – do swojej jedynej prawdziwej miłości.
 

Świat jaki stworzyła ekipa Burtona pełen jest groteski, grozy i przeuroczej makabry, przemieszanej z błyskotliwym humorem. Są to w końcu rozpoznawalne cechy stylu tego niezwykłego reżysera, o czym świadczą takie tytuły jak "Edward Nożycoręki", "Sok z żuka", "Jeździec bez głowy", czy choćby "Charlie…", z pozoru adaptacja książeczki dla dzieci, będąca przecież zupełnym przeciwieństwem tego, co dotychczas nazywaliśmy "kinem familijnym". Reżyser nie boi się eksperymentować i nie przejmuje się "polityczną niepoprawnością" swoich filmów. I to działa, bo jego dzieła zawsze przyciągają zainteresowanie, nigdy nie wywołując oburzenia czy niezadowolenia widowni ("Planetę Małp" zasadniczo przemilczam, traktując jako jednorazową pomyłkę). Gdy do tego dodamy atrakcyjną stronę wizualną oraz piękną muzykę Danny'ego Elfmana, otrzymujemy dzieła magiczne i bardzo niehollywódzkie. A czego możemy oczekiwać po "Gnijącej Pannie Młodej"? Na pewno, tak jak w przypadku "Miasteczka Halloween" (którego Burton był producentem) – świetnego klimatu, nieszablonowych postaci oraz musicalowego zacięcia. Świat umarłych nie jest tu bowiem miejscem posępnym i nudnym, a wprost przeciwnie – wszyscy tu bawią się znakomicie i (mimo odpadających kończyn) tańczą i śpiewają. Przewrotnie, w królestwie żywych panuje mrok, szarość, beznadzieja i egoizm. Widz szybko zaczyna więc rozumieć zagubienie Victora, który – zawieszony między tymi światami – nie potrafi znaleźć swojego miejsca. Warto tu wspomnieć o dwóch ciekawych plakatach, jakie promowały film. Na pierwszym główny bohater otoczony jest przez bandę trupów ze Gnijącą Panną Młodą na czele. Jest kompletnie przerażony i z grozą w oczach przygląda się postaciom dookoła. Na drugim plakacie natomiast, miejsce umarlaków zajmują Everglotowie i Van Dortowie, a mimo to Victor ma ten sam wyraz twarzy ;).
Pierwszą rzeczą, która przykuwa oko widza zaraz po rozpoczęciu seansu, jest przepiękna kukiełkowa animacja. Staranna, wykonana z największą dokładnością i wyobraźnią. Szczegółowa scenografia, bardzo stylowa i klimatyczna, oraz wygląd poszczególnych postaci od razu pozwala nam poczuć niesamowitą atmosferę filmu. Kolejną zaletą tej niepokojącej baśni jest znakomity dubbing. Depp jako Victor wykonał kawał świetnej roboty, choć jego głos jest praktycznie nierozpoznawalny - mówi cicho, spokojnie i bardzo delikatnie. Bardzo spodobała mi się również "rola" Emmy Watson (dla której występ w "Corpse Bride" jest animowanym debiutem) jako rezolutnej Victorii. Gwoździem programu jest Helena Bonham Carter, która w roli tytułowej wypadła wspaniale: jest słodka, nieco naiwna, ale przy tym tajemnicza i (z racji swojej roli w historii) odpowiednio złowieszcza. Warto też wspomnieć o świetnym Albercie Fienneyu, który wcześniej zagrał w "Dużej Rybie", a tym razem wcielił się w zrzędliwego pana Everglota. Elementem nieodłącznym u Burtona jest też, jak już wspominałem wcześniej, muzyka Elfmana. I tutaj muszę przyznać, że trochę się zawiodłem. O ile sama partytura wypada wspaniale, rozczarowują… piosenki. Nie jest to poziom "Miasteczka Halloween", którego nie można sobie wyobrazić bez np. "This is Halloween" śpiewanego przez potwory w początkowej scenie, "Sally's Song" albo "What's This?". W "Gnijącej Pannie Młodej" właściwie tylko wyśpiewaną przez truposze historię tytułowej bohaterki można uznać za znakomitą, pozostałe nie robią już takiego wrażenia. Piosenki pełnią tu jedynie rolę tła, podczas gdy w "Nightmare before Christmas" były jednym z najważniejszych elementów. Brak wpadających w ucho utworów nie jest jednak w tym przypadku aż tak bardzo dotkliwy. Gorzej rzecz ma się z czasem projekcji – 80 minut mija bardzo szybko, a widz przecież chciałby pozostać w świecie zachwycającej wyobraźni reżysera trochę dłużej. Rekompensuje to jednak piękne, chociaż smutne zakończenie.
To dobry rok nie tylko dla Tima Burtona ale i tradycyjnej animacji, która pokazała, że wciąż potrafi zauroczyć. Do "Ruchomego Zamku Hauru" i "Wallace i Gromit: Zemsta Królika" (które to oba odniosły spory sukces finansowy i artystyczny) dołączy teraz "Gnijąca Panna Młoda". Czyżby Oscarowa trójka? Miejmy nadzieję…

 Oglądaj ON-LINE: kino.pecetowiec

DOWNLOAD:
http://rapidshare.com/files/101773414/Gnijaca_Panna_Mloda_2005_DVDRip_Lektor_PL.part1.rar
http://rapidshare.com/files/101775061/Gnijaca_Panna_Mloda_2005_DVDRip_Lektor_PL.part2.rar
http://rapidshare.com/files/101775373/Gnijaca_Panna_Mloda_2005_DVDRip_Lektor_PL.part3.rar
http://rapidshare.com/files/101775494/Gnijaca_Panna_Mloda_2005_DVDRip_Lektor_PL.part4.rar
http://rapidshare.com/files/101775597/Gnijaca_Panna_Mloda_2005_DVDRip_Lektor_PL.part5.rar
http://rapidshare.com/files/101775719/Gnijaca_Panna_Mloda_2005_DVDRip_Lektor_PL.part6.rar
http://rapidshare.com/files/101775836/Gnijaca_Panna_Mloda_2005_DVDRip_Lektor_PL.part7.rar

Prześlij komentarz