ABC NLP
Czym jest NLP, z jakich technik się składa i jak te techniki mogą nam pomóc w życiuNeuroLingwistyczne Programowanie (NLP) jest zapoczątkowanym w USA i zyskującym sobie coraz większą popularność na całym świecie (w tym i w Polsce) zestawem technik, pozwalających na wywieranie pozytywnego wpływu na siebie i innych.
NLP pozwala, po pierwsze, na lepszą pracę z samym sobą. Zapewne słyszałeś tezę, że przeciętny człowiek wykorzystuje zaledwie kilka procent potencjału swojego umysłu. Dzięki poszczególnym technikom NLP można ten procent zwiększyć. W dużej mierze wynika to z tego, że wiele technik NLPowskich dotyczy pracy z podświadomością (nieświadomością), która ma nieporównywalnie większy potencjał, niż nasz umysł świadomy.
Druga możliwość, jaką daje NLP, to wywieranie wpływu na innych ludzi. Dzięki NLP możemy polepszyć relacje z innymi ludźmi, m.in. poprzez lepsze zrozumienie ich punktu widzenia (ich świata) oraz dzięki dopasowaniu się do preferowanych przez nich sposobów komunikowania się.
W skład NLP wchodzi wiele technik i metody. Są to m.in.:
Metaprogramy. Do naszego umysłu w każdej sekundzie docierają tysiące bodźców i informacji, dlatego nasz umysł musi je filtrować. Każdy człowiek ma własny system tych filtrów. Dzięki poznaniu swoich własnych filtrów (metaprogramów) oraz filtrów innych osób, możemy lepiej komunikować się z innymi oraz lepiej poznawać motywy własnego działania.
Dopasowanie. Ludzie znacznie lepiej komunikują się ze sobą, jeśli następuje między nimi dopasowanie. Wtedy mają podobną postawę, mówią podobnym głosem, oddychają podobnie. NLP uczy jak takie dopasowanie tworzyć.
Język perswazji. Dobór odpowiednich słów ma niebagatelne znaczenie na to, jak nasz komunikat zostanie zrozumiany przez innych i jaki wpływ na nich wywiera.
Zasady ustalania celów. NLP pokazuje w jaki sposób skutecznie wyznaczać swoje cele, aby przynosiły one zamierzone efekty.
Kotwice. Może trudno to sobie wyobrazić, ale dzięki dotknięciu się np. w rękę lub poprzez pomyślenie o czymś, można w ciągu jednej chwili zmienić swój stan emocjonalny, np. przestać denerwować się i zacząć spokojnie myśleć. Jest to możliwe dzięki zakładaniu kotwic.
Metamodel. Każdy z nas posiada wiele przekonań na najróżniejsze tematy. Z reguły część tych przekonań ma charakter negatywny i wpływa na ograniczenie naszych możliwości działania. Dzięki metamodelowi można zmieniać te negatywne przekonania.
Trzy pozycje. W relacjach z innymi ludźmi często pomaga nam umiejętność wczuwania się w ich sytuację. Również przydatne okazuje się pełnienie roli obserwatora, niezaangażowanego w daną sytuację. Trzy pozycje: ja, druga osoba i obserwator to narzędzie, które szczególnie przydaje się w uzdrawianiu relacji z innymi ludźmi.
Strategia Disneya. Walt Disney osiągał tak zadziwiające sukcesy dzięki temu, że potrafił być równocześnie marzycielem, krytykiem i realistą. Strategia Disneya uczy jak każdy z nas może równocześnie pełnić te trzy role.
Strategie działania. Nasze decyzje podejmujemy według określonych strategii. Ponieważ są one dla nas czymś naturalnym, dlatego często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak te strategie dokładnie wyglądają. NLP pozwala dokładnie przeanalizować takie strategie rozbijając je na czynniki pierwsze.
Systemy reprezentacji. Każdy z nas wykorzystuje do zbierania i przetwarzania informacji zmysły wzroku, słuchu i czucia. Z reguły jednak jeden z tych zmysłów jest dominujący. Poznawszy dominujący system reprezentacji danej osoby (wzrokowy, słuchowy, kinestetyczny) możemy znacznie skuteczniej się z nią porozumiewać.
Modelowanie. Jedna z zasad NLP głosi, że jeżeli ktoś potrafi coś zrobić, to inni też to potrafią, jeżeli tylko pokaże im się, jak należy to zrobić. Modelowanie pozwala na zdobywanie nowych umiejętności poprzez obserwowanie innych ludzi i analizowanie ich zachowań.
Źródło: Artykuł pochodzi z bezpłatnego kursu ABC NLP.
Prześlij komentarz